Sexuální život je pro drtivou většinu z nás nedílnou součástí života, bez které si nedokážeme normální fungování představit. A není se také čemu divit, jelikož zdravý sexuální život ovlivňuje i kvalitu života obecně. Jak je to však s potencí u lidí, kteří mají diabetes?

Ženy diabetičky

Cukrovka je nepříjemná diagnóza, zvlášť, pokud se jedná o cukrovku těžší formy. Ovšem běžná cukrovka u žen nijak neovlivňuje jejich sexuální život, mnohdy se onemocnění do pohlavního soužití ani neprojeví, většinou nebývá ohrožena ani plodnost ženy. Horší je to však u mužů, kteří trpí cukrovkou...

Problémy s potencí

U mužů diabetiků se problémy s potencí vyskytují poměrně často a bohužel mohou vést až k totální impotenci. Zpozorněte v případě, kdy:

- máte občasné nebo častější potíže s erekcí
- prodělali jste zpětný výron semene – tedy většinou do močového měchýře
- trpíte předčasnou ejakulací

V těchto případech je dobré navštívit lékaře a rozhodně situaci řešit, protože zde platí přímá úměra – čím déle potíže přehlížíte, tím hůře a déle pak probíhá i léčba.

Diabetes a impotence

Cukrovka s sebou přináší jistá úskalí a bohužel je impotence také jedním z problémů u cukrovkářů. Většinou jde o poruchy ztopoření penisu, a to v důsledku špatného cévního prokrvení. Někdy mohou nastat také potíže s nervovými vlákny. Ovšem v neposlední řadě se příčina impotence v mnoha případech velice těžko objasňuje, někdy se na důvod nepřijde – a v tuto chvíli je na místě uvažovat o psychické příčině impotence.

Jak léčit impotenci?

Na prvním místě by měl být správný životní styl, na který mnozí cukrovkáři zdaleka nedbají. Zaprvé byste neměli zapomínat na zdravé stravování, dopřát tělu potřebné látky a omezit přísun takových, které pak našemu zdraví škodí. Zvlášť lidé s cukrovkou by měli dbát na správně stanovenou dietu a skutečně ji dodržovat, aby se jejich stav zlepšoval, nikoli zhoršoval. S dobrou životosprávou jde ruku v ruce také zdravé hubnutí, posílení tělesné i duševní stránky. Poruchy potence pak mohou časem odeznívat samy. Další možností je léčba medikamentální, kterou určí a předepíše lékař. Nespoléhejte však v žádném případě na to, že pouze užívání léků vás zbaví nechtěných zdravotních potíží včetně impotence.

Prevence je to nejdůležitější

Preventivní opatření jsou v těchto případech rozhodně na místě. Kromě stravování a udržování optimální váhy je dobré také zaměřit se na vysoký krevní tlak, který často cukrovku provází. Dále je možná podpora pomocí přírodních afrodiziakálních látek (bylin, kapek, nebo různých směsí), v některých případech je možné užívat také léky na předpis. Přestože potíže s potencí nejsou příjemné a lidé se je často snaží spíše skrývat, je rozhodně lepší je zavčasu a důsledně řešit. Protože jak již bylo řečeno, zdravý sexuální život má příznivý dopad na celkové zdraví člověka.