O astmatu se ne nadarmo povídá, že je jedním z nejčastějších onemocnění moderní doby. Ovzduší je plné chemických látek, svou roli sehrává také životní styl a rytmus. Co dělat v případě, že je vám diagnostikováno astma?

Co je to astma?

Astma je onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Především pak průdušky. Bohužel se tak trochu jedná o záhadu, jelikož ji současní lékaři ještě úplně neumí vyléčit. Naštěstí jsou už dnes technologie, léky a postupy, jak udržet astma v únosné míře tak, aby neomezovalo život. Astma se projevuje méně častějšími až častými dýchacími záchvaty kašle, při kterých dojde ke zúžení průdušek. Astma provází stavy dušnosti, které mohou být mírné, ale i životu nebezpečné, pakliže svůj stav zavčasu neřešíme. Původ astmatu spočívá v reakci imunitního systému, laicky řečeno se jedná o stav podobný alergickému záchvatu, ovšem způsobený imunitním systémem, se kterým je něco v nepořádku. Astma je nemoc, která obtěžuje stále více z nás. Počet nemocných neustále roste a statistiky jsou až alarmující. Je dokázáno, že astmatem trpí až každý dvanáctý člověk v naší republice!

Příčiny astmatu a na co si dávat pozor

Astma nevznikne „jen tak“, je k tomu zapotřebí určitý spouštěč. Nejčastějším jsou alergie, které se časem mohou v astma vyhrotit. Rizikem pro vznik astmatu může být také znečištěné prostředí. Více náchylní jsou kuřáci. V neposlední řadě hraje roli také dědičnost. Mezi časté spouštěče astmatu patří zvířecí alergeny (srst), peří, plísně, potraviny, prach, chemické látky, parfémy, ale také alergeny, které jsou obsažené v některých lécích.

Vyšetření astmatu

V případě podezření na astma je nutné situaci neprodleně řešit. Zajděte si na vyšetření k obvodnímu lékaři, který vás doporučí ke specialistovi. Proberou s vámi potíže a následně se provedou testy srdce a plic, jsou-li v pořádku. Plicní testy probíhají tak, že doktor zkoumá jejich kapacitu, průchodnost, a tak dále. Mohou také následovat testy kožní, které by mohly prokázat některý druh alergie.

Léčba astmatu

Existuje několik možností, jak astma léčit, anebo alespoň zmírnit. Existují zklidňující léky, které mírní samotné projevy astmatu. Důležitá je však také pravidelná kontrola u lékaře a v neposlední, možná i první řadě, prevence. Důležité je vyhnout se veškerým možným spouštěčům astmatu, tedy možných alergenů. Podle tradiční čínské medicíny existují také další způsoby, které umí astma mírnit, v lepším případě i léčit. Vyvarujte se nezdravého životního stylu a také, pokud možno, všudypřítomného stresu, což může být pro mnoho lidí velký oříšek. Zkuste například pravidelně chodit na masáže, vyzkoušejte nějakou relaxační aktivitu, možností je opravdu spousta. Doporučuje se například plavání, jóga, tai-či nebo podobné sporty, které harmonizují nejen duši, ale také tělo. Poslední dobou se astmatici uchylují stále častěji k oblíbenému trendu, což je zpěv. Zpěvem se dají trénovat a posilovat plíce a je prokázáno, že astma výrazně zlepšuje.