Jak se říká, ve zdravém těle zdravý duch, ale zdraví si musíme pěstovat a podporovat jej. Pro zdraví je nezbytných mnoho faktorů, ale jeden z nejdůležitějších je pohyb. Pokud chcete být zdraví a dosáhnout tělesné i duševní harmonie, vyzkoušejte jógu.

O čem je jóga?

Jóga je velice stará, prastará nauka, která není zdaleka zaměřená pouze na tělo. Jejím cílem je propojit a uvést do souladu tělo i duši, a to pomocí meditačních cviků. Jedná se důkladně propracovaný systém a také učení, který se zrodil před více než pěti tisíci lety. Mnoho lidí neví, že jóga má původ v Indii. Odtud také označení „jogín“. Slovo jóga je původně ze sanskrtu, z písma, ve kterém psali právě pradávní jogínové své poznatky.

Jóga je také životní styl

Každý z nás má jiný životní styl. Je to ovlivněno sociálním zázemím, rodinou, aktuálním zdravotním a duševním stavem. Někdy je v dnešní době velice náročné zbavit se stresu, který je všudypřítomný a pomalý zabiják zdraví. Kvůli stresu se naše tělo neustále pere s nahromaděnými toxiny, se kterými si časem samo neumí poradit, a tak není divu, že tělo onemocní a vyskytnou se různé zdravotní problémy, které se mohou zhoršovat. Z tohoto vychází také například tradiční čínská medicína, která nahlíží na stres jako na původce obrovského množství tělesných i psychických neduhů. Jóga je životní styl, který posiluje imunitu, harmonizuje, dokáže tělo zbavit mnoha nepříjemných potíží. Praktikovat jógu mohou jak zdraví, tak nemocní lidé, velice vhodná je pro alergiky.

Rozdělení jógy

Jóga je pojem, který v sobě ukrývá mnoho dalších směrů. Jóga se dále dělí na hatha, kundalini, integrální, ashtanga a sivananda jógu. Ovšem jsou to směry, které je nutné studovat, abychom pronikli hlouběji do jejich tajů. Dnes jsou totiž v módě nová odvětví jógy, která jsou moderní a rozhodně mají co do sebe. Nejoblíbenější je například power yoga a hned za ní takzvaná hotjóga.

Jóga na potíže s dýcháním

Jóga kromě jiného napomáhá také lidem, kteří mají určité dýchací potíže. Ať už ze stresu, důsledkem kouření, anebo třeba astma, existují speciální druhy jógy, která se zaměřuje právě na tyto pacienty. Ozdravné účinky praktikování jógy jsou prokázány.

I těhotné ženy mohou cvičit

Kdysi, a není to ještě tak dávno, by vám babičky vynadaly za to, že v těhotenství provozujete nějaký sport, anebo náročnější pohyb vůbec. Dnes to ale není pravda, pro těhotné ženy existuje mnoho způsobů sportovních vyžití, kromě velice doporučovaného plavání je to také právě jóga pro těhotné. Těhotným ženám jóga usnadňuje porod, protože se praktikují speciální cvičení, která posilují děložní svalstvo. Vidíte, jóga je tedy velice variabilní a „tu svou“ si vybere úplně každý z nás.