Zdravé hubnutí je trendem současné doby. Slyšíme o něm všude. V televizních reklamách, v rádiích, čteme články v časopisech. Jenže, ono to zdravé hubnutí není vůbec jednoduché. Spíš je to věda. Víte, jak na něj?

Obezita je cesta k nemocem

Varování před obezitou rozhodně nejsou planá. Obezita se může na první pohled zdát neškodná, ale není tomu tak. Člověk, který má v těle obalené orgány množstvím tuku, je neustále zatěžuje. Mnohem více, než například sportovci, kteří se intenzivně věnují nějakému sportu. K obezitě se pak nabalují další zdravotní potíže – celý pohybový aparát je omezený, zvyšuje se hladina cukru v krvi, a tak bychom mohli pokračovat dále a dále. Záleží pak na stupni obezity, nakolik je pro člověka nebezpečná.

Zdravé hubnutí je umění

Zhubnout není až tak složité. Někdo drží různé diety, někdo hladovky a výsledek se dříve či později projeví. Konec je však nejistý a většinou i neúspěšný, protože rychlé a nezdravé hubnutí provází takzvaný jojo efekt, kdy se shozená kila naberou rychle zpět – a mnohdy ještě nějaká další navíc. To pak člověka naprosto demotivuje k jakýmkoli dalším dietám a obezita už pomalu klepe na dveře.

Hýbat se zdravě

Zdravý pohyb neznamená dřít se pětkrát týdně v posilovně. A dokonce ani běhat nesmyslné desítky kilometrů – tedy ovšem, pokud se na to cítíte, proč ne. Ne každý má však dostatek času a energie na to, aby se sportu věnoval tak úporně. Zdravý pohyb, který by měl provázet zdravé hubnutí, je například půlhodinová procházka, jóga, plavání a klidně i další sporty, u kterých se nemusíte předřít, a přece vás baví. Je důležité, abyste se u sportu cítili pohodlně, aby vás bavil a po něm byli odpočatí a plní energie. Zjistíte pak, že hubnutí s pomocí pohybu není žádná dřina, ale naopak zábava.

Zdravé stravování, je to věda?

Pro většinu těch, kteří nemají přílišné informace, to věda je. Je nutné se naučit, co je pro vaše tělo dobré a co ne. Základním krokem je tedy dokázat určovat potraviny vhodné a nevhodné. Dalším krokem je umět rozlišit, co konkrétně jaké potraviny obsahují – jestli spíše sacharidy, tuky nebo bílkoviny. Naše tělo potřebuje vše, ale důležité je umět naší tělesné schránce „dávkovat“ tak, aby pak hubnutí probíhalo zdravě a vše klapalo jako hodinky.

Zdravé hubnutí je možná běh na dlouhou trať, ale je poměrně snadné se naučit základní principy a nadále si poradit úplně sám. Někteří to zvládnou s pomocí obsáhlé literatury, jiní zase dají přednost různým kurzům, kde se naučí, jak správně hubnout. Takového kurzy zdravého hubnutí jsou dnes poměrně časté, dávejte si ale vždy pozor, abyste se dostali do rukou skutečných renomovaných odborníků, kteří vám podají zásadně správné informace. Určitě můžeme doporučit odborníky na stránkách čínský lékař, kde se podobné semináře provádějí.

Nepodceňujte obezitu a bojujte s ní! Zvládli to jiní a vy to zvládnete také!