I přes různé nepříjemnosti typu svědění, slzení, pálení a napuchlých očí je možné nosit kontaktní čočky v době alergie. V následujících odstavcích si ukážeme, jak na to.

1. Nastudujte pylový kalendář Každý alergik by měl pečlivě znát pylový kalendář, aby dokázal včas reagovat na výskyt pylu v ovzduší a nasadit potřebné léky. Obvykle lékaři předepisují antihistaminika a k tomu určené oční kapky.

2. Používejte sluneční brýle Částečnou ochranu proti nebezpečnému pylu poskytnou i sluneční brýle. Pokud to bude jen trochu možné, zařaďte brýle mezi nepostradatelné doplňky. Uvidíte, že se vy a vaše oči budou cítit lépe i na sluníčku.

3. Rozmyslete si vycházky V období nejhoršího pylového výskytu omezte pobyt venku na minimum. Předejdete tak případným komplikacím.

4. Kontaktní čočky v pylové sezóně Při pylové sezoně doporučujeme nošení měkkých kontaktních čoček (hydrogelových nebo silikon-hydrogelových), které jsou určeny k častější výměně. Pokud běžně nosíte týdenní či měsíční kontaktní čočky, doporučujeme je nahradit za jednodenní kontaktní čočky, u kterých se nemusíte starat o skladování a hygienu. Zamezíte tak riziku, že vám v roztoku zůstanou neomyté pyly. U některých nositelů mohou alergii způsobovat i dezinfekční prostředky používané k omývání čoček. Při alergických reakcích doporučujeme vyzkoušet roztok bez konzervačních látek na peroxidové bázi, který je k očím šetrnější. V oblasti očních kapek lze poradit používání anti-alergických očních kapek před každým nasazením a po sejmutí čoček.

5. Dodržujte hygienu V pylovém období si doporučujeme častěji mýt ruce mýdlem a vodou. Dále si zbytečně nesahat na oči a nedráždit je.

6. Častější úklid Nezapomínejte ani na úklid vnitřních prostor ve svém domě či bytě. Pravidelně vysávejte a utírejte prach. Své ložní prádlo perte v horké vodě a pracím přípravku, který omezí množství alergenu.

7. Nepoužívejte make-up Po krátkou dobu se pokuste omezit make-up. Používejte jej jen v nutných případech při zvláště důležitých příležitostech.