Věděli jste, že alergie na slunce může být otázkou oslabené imunity? Závažný problém, který nám kazí krásné slunečné dny i náladu, se však dá léčit!

Proč mám alergii na slunce?

Tento druh alergie je označován jako takzvaná světelná urtikaria, pojem poměrně neznámý, ale dá se označit také jako kopřivka, se kterou jsme se setkali už téměř všichni. Alergie na slunce může propuknout v každém věku, rizikovými skupinami jsou však lidé od 20 do 40 let. A třebaže jste ještě žádné projevy sluneční alergie neměli, může se objevit zčistajasna, třeba na dlouho očekávané dovolené, kterou alergie pěkně znepříjemní.

Projevy sluneční alergie

Alergii na slunce můžeme poznat podle několika následujících projevů:

- po prvním slunění se na místech, které byly nejvíce a nejdéle vystaveny sluníčku, objeví nepříjemné bolestivé pupínky, anebo přehnaně citlivou pokožku

- velké zarudlé mapy na daných místech. Po jakémkoli slunění (i opakovaném), kdy už je pokožka na sluníčko zvyklá, se stále objevují nové malé pupínky

- fototoxické projevy jsou přímo závislé na dávce záření. Jedná se o zmíněnou imunitní reakci, kde svou roli může sehrát například i užívání některých léků, jako jsou antidepresiva či antibiotika, anebo dojde ke sloučení reakcí ze stravy – citrusy, celer, fíky...

Jak se chránit proti alergii na slunce?

To je otázka velmi komplikovaná. Kromě používání opalovacích krémů s velmi vysokým ochranným faktorem (50+), nezapomeňte dodržovat krátké intervaly slunění. V každém případě se raději vyvarujte přímému kontaktu se sluníčkem po dobu více než dvaceti minut.

Je možné se sluneční alergie nadobro zbavit?

Mnozí lidé dříve rezignují, než sluneční alergii skutečně vyléčí. Nevýhodou léčby je její délka, která může trvat pěknou dobu. Je však na vás, jaký způsob léčby zvolíte. Poslední dobou se stále častěji upřednostňují metody tradiční čínské medicíny před metodami medicíny západní. Důvod je prostý. Posilovat špatnou imunitu chemií v případě, že to není nezbytně nutné? Anebo se obrátit k přírodní medicíně, která jde ruku v ruce v souladu s principy vašeho těla?

Čínská medicína poskytuje mnoho různých způsobů léčby alergie na slunce. Nejprve je nutné zjistit příčinu a ponořit se co nejvíce do problému, aby mohla být zahájena úspěšná a co nejrychlejší léčba. Čínský specialista bude v první řadě usilovat o upevnění imunitního systému pomocí bylinných směsí. Velmi často se při sluneční alergii uplatňuje baňkování či akupunktura na správných místech těla. Pokud chcete být fit a dát sluneční alergii sbohem, zkuste si říci o fundovaný názor. Skvěle vám poradí například zde: www.cinsky-lekar.cz.