Klíšťová encefalitida a lymská borelioza patří mezi obávané nemoci, zvláště pak v letních a teplejších podzimních měsících. Proč je ale klíšťová encefalitida pro naše tělo skutečnou hrozbou?

Příznaky klíšťové encefalitidy a lymské boreliozy

Za těmito dvěma různými nemocemi s odlišnými projevy stojí jeden malýnepřítel – klíště. Klíště, které je hlavním přenašečem, může mít sice různou velikost, ale někdy je na první pohled téměř neviditelné – je třeba se tedy při procházkách v lese co nejlépe chránit vhodným oblečením a repelenty. Nezapomínejte proto na trička a kalhoty s dlouhými rukávy, nikdy nechoďte do lesa v kraťasech! Pamatujte, že klíště vždy leze ze země (trávy), a tak mu s krátkými kalhoty velmi ulehčíte práci.

Zatímco příznaky boreliozy se projevují jako počáteční chřipka – bolesti kloubů, únava, teplota, příznaky encefalitidy mohou být mnohem záludnější. Takzvaná „klíšťovka“ má svou inkubační dobu, která může trvat jeden týden až jeden měsíc. Napadá mozek a mozkové blány a mezi nejčastějí projevy jsou kromě bolestí hlavy a zvýšené teploty také vysoké horečky, celková dezorientace, špatně koordinovatelné pohyby těla, zatuhnutí šíje... a to vše může vést až k celkovému ochrnutí.

Léčba encefalitidy

Léčba encefalitidy je malinko zdlouhavá, a je to také třeba. V případě onemocnění klíšťovkou si budete muset jít na nějakou tu dobu poležet do nemocnice, podle závažnosti onemocnění, a užívat několik druhů léků. Na rozdíl od léčby boreliozy, která probíhá tak, že se podle stádia onemocnění podávají pouze antibiotika, pokud je nemoc zachycena v počátečním stadiu, zpravidla je nutné antibiotika užívat po dobu čtrnácti dnů a pak následuje kontrolní vyšetření.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Dobrá zpráva je, že na rozdíl od lymské boreliozy je možné se proti klíšťové encefalitidě nechat očkovat. Očkování probíhá v někola fázích, zato výsledek je více než potěšující – po dokončení očkování jste proti klíšťovce chránění po dobu čtyř let, a to je skvělá zpráva.

Kde si dávat pozor na klíšťata?

Co na plat, klíšťata jsou prostě všude ve smíšených a listnatých lesích a také hojně kdekoli ve vysoké i nižší trávě, třeba právě na vaší zahradě. Zdaleka ne všechna jsou však infikovaná. Nákaza lymskou boreliozou nebo klíšťovou encefalitidou vám hrozí především v oblastech jižních Čech, v Jeseníkách, nakažená klíšťata jsou pak hojně také v okolí řek Vltava a Berounka.

Nezapomeňte proto pokaždé před výletem tam, kde se mohou vyskytovat klíšťata, myslet na vhodné oblečení, vysokou obuv a repelent proti hmyzu, který klíšťata částečně odpuzuje. 

Tip: věděli jste, že nepříjemné následky léčby encefalitidy umí řešit přírodním způsobem čínská medicína? Zkuste se zdarma poradit s odborníkem: www.cinsky-lekar.cz