léčba kašelZačíná zima a to je období, kdy je každý z nás náchylnější k tomu, aby chytil rýmu nebo jiný neduh. Je to o to nepříjemnější, že nás čekají Vánoce a Nový rok, kdo z nás by chtěl tyto svátky oslavit v posteli? Kašli se přitom jen tak lehce nevyhneme, protože jde o jeden ze základních prvků, který provází nachlazení, chřipku, rýmu a podobně. Každý z nás je na nachlazení jinak náchylný. Někdo má spíše teplotu, někomu je špatně od žaludku a někdo má nekonečné záchvaty kašle.

Druhů kašle je celá řada, od suchého až po dráždivý kašel. Naštěstí existuje celá řada přípravků, které jsou více či méně účinné. Každý preferuje jiný výrobek. Někdo nakupuje kapsle proti kašli, někdo kapky a spousta lidí věří ve staré dobré metody. Mezi tyto metody patří například podomácku vyrobený sirup z cibule, citronu a medu. Existuje i řada moderních přípravků nebo léků, které navazují na tradiční čínskou medicínu a podobně.

Kašel má jednu obrovskou nevýhodu, ve srovnání například s teplotou, neodezní totiž za pár dní. Kašel většinou pacienta trápí alespoň po dobu dvou týdnů, bez ohledu na to, jestli jej poctivě léčíme nebo přecházíme. Dalším velkým problémem je projev kašle, jedná se totiž o proces, díky němuž můžeme nakazit ostatní členy rodiny, nebo kohokoliv, kdo se kolem nás pohybuje. Při kašli totiž z úst vypouštíme takzvané kapénky, které sebou samozřejmě strhávají i bacily, způsobující onemocnění.

Kašel nás v podstatě léčí!

Na druhou stranu bychom se na kašel měli dívat i jako na indikátor, že je v těle něco špatně. Při kašlání jde totiž o to, že jsou naše dýchací cesty špatně průchodné, a tak spustí obranný systém, tedy kašel. Přesněji se kašel spouští díky podráždění receptorů na sliznici. Toto podráždění může být jak chemického původu (dávivý kašel při vdechnutí, například čpavku nebo jiné chemikálie), tak mechanického (ucpání dýchacích cest hlenem a podobně). Pokud kašel nepoleví ani po pár týdnech, je nutné vyhledat lékaře, protože jde zřejmě o něco závažnějšího, než jen obyčejný kašel.