Cukrovka je velice závažné onemocnění, jinak také nazýváno diabetes, které je způsobeno tím, že náš organismus nedokáže do těla dostat inzulín, tudíž ho máme velký nedostatek. Při konzumaci jakékoliv potravy, se ono jídlo v těle rozkládá a štěpí se na glukóza, která se řadí mezi monosacharidy.

A právě glukóza je pro naše tělo velice potřebná, jelikož je veškerým zdrojem naší energie, která je následně vedena krví do celého těla. Jenomže při cukrovce problém nastává hlavně se zmíněným inzulínem, poněvadž právě ten reguluje množství glukózy v krvi na správnou míru. Pokud inzulín v těle chybí, glukózy je po těle krví roznášeno až příliš, tudíž ji buňky v těle odmítají využívat glukózu, která není ovlivněná inzulínem, který by se měl správně tvořit ve slinivce. A to vše vede ke zvýšené hladině cukru v krvi, a tím vzniká diabetes.

Typy cukrovky

Existují pouze dva typy diabetes, ale těžko posoudit, který je horší. Cukrovka 1. typu se u vás může vyskytnout v každém věku, ale většinou postihuje bohužel ještě samotné děti a mladé lidi. Tento druh cukrovky je, dá se říct, asi horší, jelikož tělo inzulín opravdu nutně potřebuje, takže se inzulínovým injekcím prostě nevyhnete. Ale je to pro vaše vlastní dobro. Cukrovka typu dva se někdy také nazývá cukrovou starobní či stařeckou, poněvadž postihuje především starší lidi, věková hranice je cca nad 45 let, často bývá spojená s nadváhou či obezitou, ale nutně nemusí. V takovém případě se inzulín aplikovat nemusí, jde spíše o dietu a častou a pravidelnou konzumaci jídla. Nakonec jsme tedy dospěly k názoru, že první typ diabetes je mnohem horší a navíc s sebou při špatné léčbě nese velice těžké následky, mezi které patři hlavní následek, a tím je oslepnutí, většinou zhruba kolem 20tého roku života či díky cukrovce může dojít k následné amputaci končetin kvůli projevům nemoci samotné anebo se u lidí mohou vyskytovat mozkové příhody, čili mrtvičky, ale také infarkty myokardu. S neléčenou anebo špatné léčenou cukrovkou také může přijít i závažné onemocnění a třeba i doživotní poškození ledvin a nervové soustavy.

Jak na diabetes nahlíží tradiční čínská medicína?

Pohled tradiční čínské medicíny na onemocnění cukrovka je docela jiný než pohled a názor té západní. Tradiční čínská medicína o celkovém stavu naší břišní dutiny tvrdí, že je rozdělená na tři části. V horní části se samozřejmě nacházejí plíce, ve střední žaludek a směrem dolů vévodí ledviny. Všechny tři části ohraničuje a zároveň nimi proudí energie Yin a Yang a právě v těchto částech našeho trupu a oné energii tradiční čínská medicína vidí ony problémy, které cukrovku mohly rozvinout.

Problémy vzniku cukrovky podle Yin a Yang tradiční čínské medicíny

Hlavním problémem je ona již zmíněná energie Yin a Yang, která je velmi slabá a její projevy jsou hlavně velice časté močeni, třeba jen po malém šálku čaje okamžitě potřebujete navštívit toaletu. Díky velice slabému přísunu energie se také velice často vyskytuje suchost na těle, resp. suchost ušních boltců a lalůčku, suchá kůže na obličeji, kterou samozřejmě také doprovází bledost. Cukrovka se dá vyčíst ze tváře. Dalším projevem snížené energie Yin a Yang při cukrovce je častý pocit chladu a díky němu i oslabená páteř a celá záda, ale i ruce a nohy, jelikož chlad se postupně přesouvá do celého těla. V takových případech se k problémům s cukrovkou navíc u žen přidávají i poruchy menstruačního cyklu a u mužů se zase mohou vyskytovat následné poruchy erekce. Tradiční čínská medicína pomáhá v léčbě cukrovky hlavně bylinkami, jejichž výsledky jsou znát již měsíc od nasazení léčby samotné. Je třeba se léčit a rozhodně nemoc nezanedbávat!

 


 

Individuální poradenství zdarma.

Mate zde unikátní možnost získat individuální konzultací. Stačí jen vyplnit následující formulář:

cinský lékař on-line poradna s lékařem TČM