Alergie na léky je v podstatě přehnaná reakce těla na některé složky v lécích. Nežádoucích účinků léků je bohužel velmi mnoho, a tak bychom měli být při užívání jakýchkoli léků na pozoru.

Jak se projevuje alergie na léky?

Projevů je opravdu mnoho, a tak je někdy velice obtížné zjistit pravdou příčinu reakce. U mnohých pacientů se tento stav řeší dalšími léky, které ke zlepšení zdravotního stavu příliš nepomohou. Většinou se naštěstí jedná o mírné reakce v podobě různých drobných vyrážek, které se samy časem ztratí. Může ale také docházet k vážným problémům, které mohou mít těžké následky – hvízdavé dýchání, potíže s dýcháním, otoky v oblasti ústní sliznice, celkový anafylaktický šok. Průběh alergické reakce se samozřejmě může zhoršovat, a proto, pokud máte podezření na lékovou alergii, okamžitě léky vysaďte a běžte se poradit se svým lékařem o dalším postupu.

Kdo je citlivější na léky?

Léková alergie se může projevit u každého z nás, ovšem i zde jsou některé rizikové skupiny, které by si na lékovou alergii měly dávat pozor. Patří mezi ně:

- mladí lidé ve věku 20 až cca 40 let, kdy je zvýšená imunita
- ženy (vlivem hormonálních změn)
- lidé s dědičnými předpoklady k alergiím
- lidé, kteří vědí o své alergii na některé chemické látky
- pacienti, kteří užívají stejný lék dlouhodobě
- pacienti, kteří užívají několik rozdílných druhů léků současně
- lidé trpící mononukleózou nebo onemocněním AIDS

Na jaké léky si dávat pozor?

Velmi často se reakce projevují po podání penicilinu v jakékoli formě. Také antibiotika s podobným složením mohou u citlivých lidí vyvolat reakci. K rizikovým lékům patří také chemoterapeutika, antiepileptika, některé preparáty inzulinu. V neposlední řadě také léky na lokální umrtvení (např. mezokain), léky s jódem, které se používají například při vyšetření RTG – kontrastní látky. V současné době je věda a výzkum na výsluní, a tak není divu, že nové a nové léky přibývají. A v tomto případě je velice nesnadné určit, kolik lidé a jaké alergické reakce budou nové léky vyvolávat. Je tedy potřeba počkat si na statistická čísla, která se neobjeví ihned po vydání léku na trh. Můžete se tedy chránit také tím, že budete užívat „osvědčené“ léky, na které jsou reakce dobře zmapované.

Prevence alergie na léky

Jak praví tradiční čínská medicína, prevence je ze všeho nejdůležitější. Není tedy vhodné všechny neduhy a chvilkové bolesti řešit podáváním léků. Tělo pak ztrácí přirozenou obranyschopnost, navíc chemie v lécích negativně působí na játra. Vhodná prevence je tedy co možná nejčastěji se lékům vyvarovat, je-li to možné. S tím, abychom byli zdraví a léky nepotřebovali, samozřejmě souvisí především životní styl. Zdravé stravování je zásadou číslo jedna. Na druhém místě je dostatek pohybu, no a samozřejmě, pokud je to možné, vyvarovat se negativních pocitů jako je stres, úzkost, smutek, deprese, žárlivost a podobně. Mnohdy je to velice těžké, proto je dobré najít si způsob relaxace, která nám pomůže se se špatnými pocity vyrovnávat. Mnoho lidí sází na pravidelné masáže, saunování, sport, ale existuje množství jiné zábavy, která nám pomůže od chmurných myšlenek.